niedziela, 29 maja 2011

Karma dla kotów i porady żywieniowe


Przede wszystkim powinieneś czytać etykiety na żywności, które kupujesz dla kota. Choć to może się wydawać dziwne, jednak odżywianie kotów jest tak samo ważne, jak Twoje i właśnie dlatego należy zapoznawać się ze składnikami karm, dzięki czemu wiesz co dajesz swojemu ulubieńcowi. Należy również zwrócić uwagę dla jakich kotów przeznaczona jest karma. W sprzedaży są pokarmy dla kotów dorosłych, dla kociąt, dla starzejących się kotów, dla kotów na diecie itp.
Na przykład nie powinno karmić się  małych kociąt karmą dla dorosłych kotów i vice versa.
         Po zdecydowaniu czym będziesz karmić kota powstają pytania: gdzie karmić kota,
kiedy karmić kota i na ile go nakarmić.
Przede wszystkim, trzeba znaleźć miejsce, które jest idealnym miejscem dla kota do jedzenia.
Pomyśl o tym z perspektywy kota, na pewno nie zechce jeść tam gdzie ciągle ktoś lub coś mu w tym przeszkadza. Dlatego trzeba znaleźć miejsce gdzie jest cicho i jest łatwy dostęp do  żywności i miski z wodą. Po zdecydowaniu się na konkretne miejsce, nie powinno się go zmieniać, ponieważ koty nie zawsze dobrze sobie radzą z tego typu zmianami.
Pamiętaj, że Twój kot może zrobić trochę bałaganu, gdy pije i je karmę, więc powinno to być miejsce, które łatwo utrzymać w czystości. Należy również sprawdzać przed podaniem posiłku czy miski są czyste jak również należy często zmieniać wodę, żeby uniknąć zachorowania kota.
       W miarę karmienia należy przyzwyczaić kota aby jadł w określonych porach dnia. Tak jak ludzie jedzą śniadanie, obiad i kolację w określonym czasie, tak samo kot powinien mieć swoje pory karmienia. Oczywiście to może być dość trudne jeżeli większość dnia spędzamy z dala od domu ale można znaleźć rozwiązanie tego problemu. 
Jeśli kot dostaje suchą karmę to po prostu daj mu całą porcję dniową do miski a twój kot będzie jadł przez cały dzień wtedy kiedy będzie miał na to ochotę.
Jeśli nie jesteś pewien czy możesz dać swojemu pupilowi całą porcję dniową na raz to możesz dać mu połowę. To naprawdę zależy tylko od ciebie i harmonogramu na jaki się zdecydujesz jedynie trzeba pamiętać, żeby karmienie odbywało się w miarę regularny sposób w zależności od wieku kota.
Poniżej przykłady co do sposobu koordynacji harmonogramu karmienia.

• 2 do 4 miesięcy
    90 do 150 g
    4 do 5 razy dziennie
• od 4 miesięcy do 6 miesięcy
    150 do 300 g
     3 do 4 razy dziennie
• od 6 miesięcy do 1 roku
    300 do 400 g
     2 razy dziennie
• Powyżej 1 roku kot jest uważany za dorosłego
   340 do 400g
   2 razy dziennie

Warto też rzucić okiem na opakowanie jedzenia dla kotów, żeby sprawdzić w jaki sposób producent proponuje karmić kota.
 
       Tak jak istnieją pewne rzeczy, o których trzeba pamiętać przy żywieniu kota, tak samo istnieją również pewne rzeczy których, nie należy robić podczas karmienie kota.

• Nie należy podawać kości w szczególności kości z kurczaka, kości wieprzowych i kości z ryb        ponieważ mogą spowodować sporo szkód w brzuchach i gardłach co zmusi do odwiedzin lekarza   weterynarii lub jeszcze gorzej.
• Nie należy dawać resztek ze stołu po naszych posiłkach. Mimo, że wydaje się że to będzie dobre dla kota jednak kot potrzebuje całkiem innych niż człowiek składników odżywczych także to co jest dobre dla nas niekoniecznie musi być dobre dla kota.
• Kotom nie wolno jeść czekolady i cebuli. Oba te produkty spożywcze są uważane za toksyczne dla kota.
• Pomimo tego, co się potocznie uważa koty nie potrzebują do picia mleka. Co więcej, jeśli dajesz kotu mleko to może spotkać cię przykra niespodzianka, ponieważ mleko może powodować biegunkę.
• Ostatnia wskazówka: nie powinno się karmić kota karmą dla innych zwierząt. Koty potrzebują
składników odżywczych, których nie ma w karmach np. dla psów wiec dając kotu karmę dla innych zwierząt nie dasz mu tego czego potrzebuje jego organizm.
W miarę upływu czasu przekonasz się, jaką żywność lub karmę twój kot toleruje, jaka lubi a za jaka nie przepada.

     Koty są bardzo podobne do ludzi na wiele sposobów. Tak jak ważne jest, by sprawdzać co trafia do
kocich brzuchów tak również ważne jest żeby mieć oko na to jak dużo jedzenia spożywa nasz kot. Kiedy ludzie jedzą zbyt dużo, z biegiem czasu chorują na nadwagę.
Koty są takie same, jeśli kot zje swoją porcję dzienną  i mimo to dasz mu więcej bo bardzo będzie tego chciał to jest duże ryzyko, że będziesz miał dość grubego kota. Jest to szczególnie prawdziwe wówczas gdy kot się starzeje i jest mniej aktywny. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój kot ma nadwagę  czy nie, jest kilka oznak, które można łatwo sprawdzić a które są bardzo podobne ludzkich oznak po których można stwierdzić, czy dana osoba ma nadwagę.

• podbródek jest zawsze wymownym znakiem problemu nadwagi. Jeśli stwierdzisz, że Twój kot
ma trochę tłuszczu pod podbródkiem to może być oznaka nadwagi.
• duży brzuch to kolejny znak, jeżeli brzuch kota zwisa to  może on mieć problemy z nadwagą
• kolejna oznaką jest to, czy widać u twojego kota żebra. U zdrowego kota powinno dać się  wyczuć jego klatkę piersiową, jeśli nie możesz wyczuć pod palcami żeber to zdecydowanie kot ma nadwagę.

Tak jak ludzie myślą, że ich waga nie jest dużym problemem, tak samo wielu właścicieli kotów
nie przejmuję się tym, że ich kot ma trochę nadwagi. W rzeczywistości nadwaga może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych u kota.
Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co i ile twój kot je. Jeśli stwierdzisz, że Twój kot ma nadwagę, to powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii jak również zastanowić się i nad kupnem specjalnie opracowanych karm dla kotów z nadwagą.
       Czy kot ma nadwagę czy nie warto upewnić się, czy kot jest aktywny i wykonuje ćwiczenia których potrzebuje. Jeśli kot nie ma nadwagi, to ćwiczenia pomogą mu utrzymać dobrą formę i pozwolą uniknąć kłopotliwej sytuacji kiedy pojawi się nadwaga. Jeżeli kot ma już nadwagę ćwiczenia pozwolą mu zrzucić zbędną nadwagę.
Wspaniałe jest to, że ćwiczenie z kotem nie musi być nudne, ale może dać właścicielowi dużo zabawy i radości. Poniżej podaję kilka pomysłów, które pomogą Ci wprowadzić program ćwiczeń dla kota.

• Postaraj się, aby Twój kot zaczął biegać
• Wybierz się na spacer z kotem
• Daj kotu nowe zabawki, które zachęcą go do ćwiczeń i skakania
• Rozmieść zabawki w różnych miejscach po całym domu, aby zachęcić kota do spacerów
• Przyłącz się do zabawy z kotem a wtedy nie znudzi się tak szybko zabawą
• Jeśli jesteś z dala od domu zostaw zabawki dla kota w takich miejscach żeby mógł się bawić
• Ponadto, koty staja się bardziej aktywne jeżeli maja towarzystwo innego kota z którym mogą się bawić

      Jeżeli zmienisz żywność dla kota tylko dlatego że, że coś było tańsze w sklepie, albo nowy produkt wyglądał lepiej to nie oznacza to, że Twój kot będzie skakać z radości.
Zwierzęta domowe różnie reagują na takie zmiany i nie zawsze jest do dobre dla ich żołądków.
Jeśli chcesz przejść na inną żywność dla kota, to musisz robić to powoli. Zmiana z dnia na dzień na całkiem inną karmę może spowodować u kota problemy trawienne. Nie będzie wówczas chciał jeść innej karmy. W celu zmiany żywności bez wystąpienia problemów z trawieniem należy dodawać trochę nowej karmy każdego dnia coraz więcej do każdego posiłku, proces ten może trwać
kilka tygodni zanim nasz pupil całkowicie przyzwyczai się do nowej karmy.

        Karmienie małego kotka to całkiem inna sprawa niż karmienie dorosłego. Małe kotki są jak dzieci potrzebują dużo wartościowego pokarmu żeby prawidłowo rozwijały się u nich kości, mięśnie oraz układ nerwowy. Nie można karmić kociąt pokarmem który jest dla w pełni rozwiniętego kota bo potrzebują specjalnej żywności dopóki nie zostaną na tyle dorosłe żeby to zmienić. 
Tak jak zdarza się u małych dzieci tak samo u małych kotków może wystąpić brak zainteresowania żywnością co może być spowodowane ząbkowaniem lub wypadaniem mlecznych zębów.
 W fazie szybkiego wzrostu nasz kotek będzie chał zjeść więcej poza tym małe koty tryskają energią wiec potrzebują odpowiedniej żywności która jest paliwem dla ich ciała.
Nawet jak kotek wygląda jak już dorosły i zachowuje się jak dorosły nie należy spieszyć się ze zmianą pokarmu na pokarm dla dorosłych kotów tylko trzeba poczekać aż osiągnie odpowiedni wiek.  
       Może się zdarzyć że trzeba będzie się skonsultować z lekarzem weterynarii w sprawie potrzeb żywieniowych naszych ulubieńców jeżeli pojawią się  problemy zdrowotne związane z wyżywieniem jak również kiedy kotka zajdzie w ciążę.

1 komentarz:

  1. W ramach akcji otrzymałam nową karmę Whiskas dla kotów powyżej pierwszego roku życia:
    300g suchej karmy z pasztecikami z wołowiną oraz zestaw czterech saszetek po 100g karmy mokrej: z kurczakiem, kaczką, drobiem i indykiem w galaretce. Trzeba pamiętać aby uwzględnić okres przejściowy i dostosować ilość kamy do potrzeb kota. Karmę podawać w temperaturze pokojowej. Nie zalecam karmić resztkami ludzkiego jedzenia. Polecam Karmę Whiskas, gdyż pod katem odżywczym zapewnia wszystko Twojemu kotowi.

    OdpowiedzUsuń